Produkty spożywcze wymagają specjalnego sposobu przewożenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku towarów codziennie nabywanych w sklepach, charakteryzujących się krótkim okresem przechowywania, należy zastosować transport chłodniczy. Czym jest tego rodzaju transport? Za pomocą jakich pojazdów jest wykonywany? Jak zapewnić świeżość produktów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Czym jest transport chłodniczy?

Chłodniczy transport międzynarodowy to rodzaj transportu produktów spożywczych. Wykonuje się go z użyciem specjalnego typu pojazdów. Ich nadwozie stanowi chłodnia, dzięki której przewożony towar ma zapewnioną odpowiednią temperaturę. W konsekwencji transport może być wykonywany na znacznie dłuższych trasach. Zastosowanie specjalistycznego środka transportu powoduje, że transport do Hiszpanii czy transport do Włoch jest w ogóle możliwy. Gdyby bowiem produkty spożywcze były przewożone zwykłymi samochodami ciężarowymi czy dostawczymi, to transportowane ładunki nie przetrwałyby, a na miejsce rozładunku dotarłyby nieświeże i w złej jakości. 

Warto zwrócić uwagę, że pojazdy używane w ramach transportu chłodniczego mają wiele funkcji. Podstawowa z nich to oczywiście chłodzenie, ale możliwe jest także głębokie mrożenie czy nawet ogrzewanie. Pojazdy posiadają także różne ułatwienia dla kierowców, np. funkcję zdalnego kontrolowania temperatury. Dzięki temu transport jest nie tylko bezpieczny, ale także komfortowy, a towary dojeżdżają do sklepu świeże. Nie bez znaczenia jest także, że pojazdy wykorzystywane do transportu chłodniczego muszą spełniać specjalne normy sanitarne. Fakt ten potwierdza się specjalnym dokumentem – paszportem sanitarnym. Musi on być okazywany podczas kontroli celnej, a jego brak powoduje, że poruszanie się pojazdem nie jest bezpieczne. Co więcej, określone wymogi muszą spełniać także kierowcy pracujący przy transporcie chłodniczym – konieczne jest posiadanie wysokich kwalifikacji, dużego doświadczenia w branży przewozowej, a także zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza, że kierowca jest przydatny do pracy. 

Zastosowanie transportu chłodniczego

Transport chłodniczy stosuje się w przypadku produktów, które należy przewozić w specjalnej temperaturze. Wśród nich można wyróżnić:

 • nabiał,
 • ryby i owoce morza, 
 • mięso, 
 • owoce i warzywa, 
 • alkohol,
 • wyroby tytoniowe, 
 • środki lecznicze,
 • wyroby cukiernicze, 
 • rośliny ozdobne i kwiaty, 
 • inne substancje chemiczne. 

Wskazane powyżej towary muszą być transportowane z zachowaniem odpowiednich norm, by nie uległy uszkodzeniu. W związku z powyższym należy bezwzględnie przestrzegać określonej instrukcji przewozu, aby nie narazić się na obciążenie karami umownymi za nieprawidłowe wykonanie umowy. 

3 Comments

 1. autoczescizielonki 6 września 2021 at 14:11

  Transport chłodniczy to bardzo odpowiedzialne zadanie. W przypadku awarii takiego samochodu części samochodowe muszą być pod ręką, bo straty związane z zepsuciem się artykułów spożywczych mogą być ogromne.

  Reply
 2. auta dostawcze 6 października 2021 at 15:22

  Zepsuł Ci się samochód dostawczy, a klienci nie mogą czekać? Sporadycznie potrzebujesz przewieźć coś gabarytowego? Pomoże Ci wypożyczalnia samochodów dostawczych i busów buskulig.pl z Krakowa. Zarówno firma, jak i osoba prywatna może wypożyczyć tam szeroką paletę nowych, komfortowo wyposażonych aut dostawczych. Wynajem z minimum formalności, oraz możliwością podstawienia i odbioru samochodu.

  Reply
 3. monitoring floty 15 października 2021 at 12:26

  Jako przedsiębiorca zajmujący się transportem chłodniczym możesz mieć wszystko pod kontrolą. Pomoże Ci w tym firma Safefleet, która zajmuje się monitorowaniem pojazdów. Przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie różnego rodzaju monitoring pojazdów GPS. Dzięki rozbudowanym usługom Safefleet wspomaga efektywne zarządzanie pojazdami, ładunkami oraz pracownikami. Za pomocą sprzętu do monitorowania można określić pozycję samochodów, efektywnie analizować ruch aut oraz innego sprzętu. 

  Reply

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *